Covid-19 (Koronavirüs hastalığı 2019) insanları etkileyen SARS-CoV-2’nin (şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2) neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Kökeni Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kenti olan virüs, dünya çapında hızla yayılarak milyonlarca insanı enfekte etti ve milyonlarca ölüme neden oldu. Mart 2020’de ise bu yeni koronavirüsün neden olduğu Covid-19, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından küresel salgın yani pandemi ilan edildi.

Koronavirüsler hayvanlarda ve insanlarda hastalığa neden olabilen geniş bir virüs ailesidir. Covid-19 ya da diğer bir adıyla Koronavirüs hastalığı 2019, SARS-CoV-2 (şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2) adı verilen yeni bir koronavirüs türünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır.

Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre, hastaların %90’ında görülen en yaygın belirti ateştir. Ayrıca Covid-19 hastalarının çoğunda kuru öksürük, yorgunluk ve nefes darlığı vardır. Covid-19’lu kişilerde diğer bazı belirtiler ise daha az yaygındır. Bazı insanlar koku alma duyularını kaybederler (anosmi), iştah kaybı, ishal ya da mide bulantısı gibi belirtiler yaşarlar.

Covid-19 esas olarak kişiden kişiye bulaşır ve yayılmasının birçok yolu vardır. Covid-19’lu bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda çevreye virüs içeren solunum damlacıkları saçılır. İnsanlar enfekte yani virüs bulaşmış bir kişiden bu damlacıkları soluduklarında Covid-19’a yakalanabilirler.